Faktura

Henter faktura...

Ebberødgård

Tag med Nordsjælland Turforening til Ebberød ved Rude Skov! Vi starter med frokost på Café Alex i Birkerød, før vi udforsker områdets fantastiske historie med alt fra kongeligt ejet gods og berygtede institutioner til myrdede tjenere.

Tilmelding

Ebberødgård

Tilmelding åben 17. marts 2027 Birkerød Medlemmer 165 kr.  ·  Gæster +75 kr. Tilmeldingsfrist 01-01-2027

Du skal være logget ind for at tilmelde dig.

Denne tur kræver minimum 5 tilmeldinger for at blive gennemført. Aflyses turen, refunderes billetprisen fuldt ud.

Fra Margrethe 1. og driftige biskopper til skoveventyr og historiske gåder

✦   ✦   ✦
EBBERØDGÅRD & RUDE SKOV
KONGELIGT GODS, DRAMATISKE SKÆBNER OG SKOVIDYL

Middelalderlandsbyen Ebberød i det nordvestlige hjørne af Rude Skov gemmer på en historie, der overgår de fleste romaner. Her lå den stolte herregård Ebberødgård, som i næsten 400 år tilhørte kongen med selveste Dronning Margrethe 1. som den første kronede ejer. Siden blev den skænket til Sjællands driftige biskop Hans Svane som tak for hans støtte til enevælden, og gennem tiden har stedet lagt ryg til både pragthaver, krudtværker og dramatiske historier.

Nordsjælland Turforening inviterer på en medrivende tur ud til skovkanten ved Birkerød. Vi lægger ud i det bedste selskab med en hyggelig frokost på Café Alex, før vi dykker ned i områdets fascinerende skæbner — fra biskopsfrruens pragthave til den store institutionsæra og nutidens smukke boligkvarter.

~ ~ ~
Hvad vi oplever på turen
1.
FROKOST OG HYGGELIGT SAMVÆR

Vi mætter maverne og nyder det gode selskab over en dejlig frokost på Café Alex i Birkerød, før vi begiver os mod skovbrynet.

2.
KONGELIGHEDER OG EN DRIFTIG BISKOP

Hør om Biskop Hans Svane, der anlagde søer, kanaler, møller og et krudtværk i Rude Skov, og hør om de mange forvandlinger fra krongods til fredet skovareal.

3.
INSTITUTIONSTIDEN, KAPELLET OG NUTIDEN

Oplev sporene fra den næsten 100 år lange periode, hvor Ebberødgård husede op mod 1.200 mennesker som arbejds- og plejehjem. Vi ser det lille skovkapel, den tilhørende kirkegård og oplever, hvordan bygningerne i dag danner rammen om moderne ejerboliger.

Vidste du, at Ebberødgård gemmer på et ægte uopklaret mysterium? I 1780’erne sendte den daværende ejer, Kaptajn Thaae, sin betroede vestindiske tjener mod København med en større sum penge. Tjeneren dukke aldrig op, og folk troede, han var stukket af med skatten. Men nogle år senere fandt man under grusgravning ved Ebberødgårdsvej resterne af den stakkels tjener. Han var blevet myrdet — men de mange penge blev aldrig fundet og ligger måske stadig gemt et sted i jorden!

Glæd dig til en inspirerende dag med skønne fortællinger, god mad og historisk atmosfære i godt selskab. Vi ser frem til at opleve det sammen med dig!

Med de venligste hilsner
Nordsjælland Turforening

Nordsjælland Turforening

PRAKTISKE OPLYSNINGER

Hvornår
17. marts 2027
kl 14:00

Mødested / øvrig transport

Denne tur kører vi i egen bil og samler andre op på vejen.

Hvor
Biskop Svanesvej 69
3460 Birkerød

Pris
Medlemmer 165 kr.
Gæster +75 kr.

Bespisning
Cafe Alex, Hovedgaden 40, 3460 Birkerød klokken 12,00 - bespisning er for egen regning

Tilmeldingsfrist
1 januar 2027

Særligt vedr. betaling
Hvis det undtagelsesvist ikke er muligt for dig at betale med kort via hjemmesiden, kan du kontakte foreningen. I sådanne tilfælde kan betaling ske via bankoverførsel efter nærmere aftale. Bemærk, at billetter i dette tilfælde ikke kan bestilles direkte på hjemmesiden.

Forrige turBirthe Kjær på Bakken

Vores lokale samarbejdspartnere

BagtFrivilligcenter HelsingørHotel KøbenhavnSocialkompas
×