Faktura

Henter faktura...

Kunsthal Charlottenborg

Tag med på Kunsthal Charlottenborg til en storslået og øjenåbnende soloudstilling. Vi skal opleve Małgorzata Mirga-Tas’ monumentale, farvestrålende tekstilcollager, der syr generationers kvindeliv, stolt roma-kultur og masser af hjertevarme sammen.

Nordsjælland TurforeningMedlemskabAktiviteterKunsthal Charlottenborg

Tilmelding

Kunsthal Charlottenborg

26. juli 2026 København K Medlemmer 100 kr.  ·  Gæster +75 kr. Tilmeldingsfrist 20-07-2026

Du skal være logget ind for at tilmelde dig.

Farverigt patchwork og politisk kant: Oplev roma-kunst i verdensklasse

🧵 🎨 🧵
MAŁGORZATA MIRGA-TAS PÅ CHARLOTTENBORG
MONUMENTAL TEKSTILKUNST · KUNSTHAL CHARLOTTENBORG 2026

Hvem har sagt, at stor kunst absolut skal males med fine, tørre oliefarver? Pak de stive miner væk, for Nordsjælland Turforening inviterer indenfor i et sandt overflødighedshorn af mønstre, genbrugsstof og glødende fortællinger. Vi skal nemlig besøge Kunsthal Charlottenborg og opleve den polske kunstner og aktivist Małgorzata Mirga-Tas og hendes allerførste soloudstilling på dansk jord. Med tråd, nål og en helt fabelagtig sans for gejl og detaljer guillotinerer hun det kedelige kunsthierarki.

Mirga-Tas væver bogstaveligt talt poesi og politik sammen. Hendes monumentale tekstilcollager, syet af alt fra aflagte kjoler til dyrebare stofrester, fortæller de sprudlende og ofte oversete historier om roma-kulturen, som hun selv er en del af. Det er kunst i absolut øjenhøjde, fuld af uformel varme, store kvindeportrætter og et fantastisk indblik i et folk med en stolt fortid og en mindst lige så levende nutid.

~ ~ ~
  UDSTILLINGENS HØJDEPUNKTER
~ ~ ~
Fra Venedig til København
I 2022 skabte hun sensation som den første roma-kunstner nogensinde på Venedig Biennalen. Nu rammer succesen Danmark.
~
Splinternye værker
Udstillingen blander hendes mest berømte mesterværker med helt nye kollager, skabt direkte til Charlottenborgs høje sale.
~
Kvindeliv og hverdagsmagi
Glem alt om støvede generaler på hesteryg – her fejres fællesskabet, moderskabet og hverdagens stærke kvinder i fuld farvepalette.

Vi skal gå på opdagelse i de store sale i vores helt eget rolige tempo, hvor der er rigelig plads til at nærstudere de imponerende syninger og drøfte de mange lag i kunsten over et par hyggelige timer. Udstillingen er en del af det store menneskerettighedssamarbejde *HUMAN:RIGHTS*, så der er både noget smukt at kigge på og masser af tankevækkende stof til eftertanke med hjem i bagagen.

Vidste du det om roma-kulturen? Romaerne har historisk set sjældent haft en stemme i de officielle europæiske historiebøger, og deres kultur er ofte blevet portrætteret udefra gennem stereotype briller. Małgorzata Mirga-Tas vender bøtten fuldstændig på hovedet: Ved at bruge tekstiler – et materiale, der traditionelt har været set ned på som mindreværdigt “kvindearbejde” sammenlignet med monumentale statuer eller oliemalerier – skaber hun kolossale mesterværker, der tvinger de store kunstmuseer til at makke ret. Det er intet mindre end genialt genbrug med indbygget revolution!

Kom med til en uformel, farverig og utrolig hyggelig eftermiddag i selskab med foreningens glade ansigter. Vi garanterer, at du går derfra i strålende humør og med et helt nyt syn på, hvad man kan udrette med nål og tråd!

Med de mest kreative og glade hilsner
Nordsjælland Turforening

Nordsjælland Turforening

PRAKTISKE OPLYSNINGER

Hvornår
26. juli 2026
kl 11:00

Hvor
Kunsthal Charlottenborg
Kongens Nytorv 1
1050 København K

Med tog
09:43 fra Helsingør St.
1 min
09:43
Helsingør St.
RE Køge St.
47 min (11 stop)
09:47
Snekkersten St.
09:50
Espergærde St.
09:54
Humlebæk St.
09:58
Nivå St.
10:03
Kokkedal St.
+ 5 stationer mere
Driften varetages af DSB
10:30
Østerport St.
ca. 4 min, 260 m
10:34
Østerport St. (Metro)
M4 København Syd St. (Metro)
2 min (2 stop)
10:36
Marmorkirken St. (Metro)
Driften varetages af Metroselskabet
10:37
Kongens Nytorv St. (Metro)
ca. 1 min
10:38
Kongens Nytorv 1, 1050 København K
Pris
Medlemmer 100 kr.
Gæster +75 kr.

Bespisning
Efter besøget spiser vi frokost i Apollo bar. Dette er for egen regning.

Tilmeldingsfrist
20 juli 2026

Særligt vedr. betaling
Hvis det undtagelsesvist ikke er muligt for dig at betale med kort via hjemmesiden, kan du kontakte foreningen. I sådanne tilfælde kan betaling ske via bankoverførsel efter nærmere aftale. Bemærk, at billetter i dette tilfælde ikke kan bestilles direkte på hjemmesiden.

Forrige turMatador Byvandring i Roskilde
×